kharesh

...

سه‌شنبه 23 خرداد‌ماه سال 1385 ساعت 14:32

شبیه آموزش ۲

 

    سلام . یه مطلب رو درباره کار با اسپری فراموش کردم بذارم و اون هم اینه که شما میتونین شابلون برای طرحاتون بسازین و براحتی و بدون دردسر و بدون ترس از اینکه ممکنه اونی که میخواین در نیاد کار رو انجام بدین . شابلون که میدونین چیه ؟ قالبهای کاغذی یا تلقی و یا هر ورقه مسطحی که شکلش بعد از برش و رنگ خوردن خراب نشه رو بر میداریم و طرح مورد نظرمون رو روش پیاده می کنیم و دور تادور اون رو با کاتر میبریم ٬ البته یادتون باشه که برش باید طوری باشه که فقط تکه های اضافی از کار خارج بشن و نه قسمتی از خود طرح . بهتره قبل از اجرا اونو تو کامپیوتر و مث من تو کورل دراو چک کنین و بعد اقدام به اجرای اون بکنین . درصورت استفاده از شابلون شما میتونین طرح رو دقیقا و بدون اختلاف اندازه و یا کادر و بدون صرف زمان زیاد یه جای دیگه هم اجرا کنید و یا اونو نگه دارید و جای دیگه ای و زمان دیگه ای ازش استفاده بکنید .

    حالا باید بریم سراغ کار با قلم و رنگ پلاستیک که البته رنگ و روغن هم میشه مورد استفاده بشه اما کار باهاش مشکلتره و خشک شدنش هم دردسر !

    رنگ پلاستیک خاصیتش طوریه که زود خشک میشه و این خاصیت میتونه هم برای شما خوب باشه و هم بد ! خوبیش اینه که دیگه رنگها قاطی نمیشن و بدیش هم اینه که خیلی زود خشک میشه ! آره درست فهمیدین ! قاطی شدن رنگها موقع کار میتونه برای شما یه تکنیک بشه و ازش استفاده کنید و هم میتونه باعث بشه که کارتون سخت بشه و بهم خوردن رنگها موقع کار ازیتتون بکنه و خشک شدن رنگها میتونه برای طرحای بعدی که قراره روی اونا زده بشن آماده بشه . در هر صورت این موضوع رو ففقط میشه با تجربه درک کرد و تجربه توی اجرای اون باعث حرفه ای شدن شما میشه اگه یه مقدار تیز باشین و روش ها رو خوب از تو دل کار در بیارین .

    درباره جنس رنگها و خاصیتشون بهتره چیزی نگم چون تا میتونید باید رنگهای گرون قیمت رو بخرید و ازش استفاده کنید . همین ... دلیلش هم اینه که رنگهای ارزون قیمت هرکدوم یه بدی مربوط به خودشون رو دارن . یکیشون خیلی زود پوسته پوسته میشه و یکیشون خیلی زود تو آفتاب جلا و رنگ خودش رو از دست میده و رنگ پریده میشه بخصوص تو منطقه جنوب که ما هستیم ( میناب ) و روی دیوارهای آفتابگیر ! در هر صورت تا میتونید از رنگ های کوچیک و درجه یک استفاده کنید .

    برای خرید قلم مو باید کمی حرفه ای باشین و جنس خوب رو از بد تشخیص بدین . خوباش اونا هستن که موقع کار اولا تغییر شکل ندن و خیلی زود موهاش پخش و باز نشن و بعد از کار و هنگام کار همون حالت قبلی خودش رو حفظ بکنه . یکی دیگه از خصوصیات قلم موی خوب اینه که هنگام کار اصلا از خودش مو پس نمیده و روی کار جا نمیمونه که این مساله هم باعث بد شدن کار شما و هم باعث خراب شدن و کم پشت شدن قلم میشه . اگه این موضوع رو هم هنگام خرید قلم مو رعایت کنید که حتما ته قلم مو و سر قلم مو به اندازه هم پرپشت باشن مطمئن باشید که از کار باهاش راضی تر می شید .

    شابلون میتونه تو این روش هم مورد استفاده باشه اما کار کردن با شابلون و رنگ مایع سخت تر از اسپری هستش و دقت بیشتری لازم داره . گرچه میتونید با ترکیب هر دو روش یه طرح ابتکاری درست کنید که البته کار همیشگی منه و همیشه از هر دوتا رنگ ( اسپری و مایع ) برای گرافیتی استفاده میکنم .

          چندتا موضوع کلی هم هست که باید رعایت بشن ومربوط به هر دو روش میشن و اونا هم از جمله مساله هایی هستن که باید رعایت بشن . یکی اینکه قبل از اجرا باید یه طرح خوب تو کامپیوتر طراحی کنید و اندازه و مقیاس رو کاملا رعایت کنید تا بعد از اجرا مشکلی بابت مقیاس و اندازه طرح براتون پیش نیاد و بهتره از روی طرح پرینت شده اجرا رو شروع کنید و خلاقیت حین کار رو هم به اون چاشنی کنید تا از نتیجه کار راضی باشین .

    یکی دیگه از مسائلی که مهمه رعایت بشه اینه که حتما قبل از اجرای کار دیوار و سطح اونو کامل بررسی کنید و بهتره که اونو با یه لایه سیمان سفید صاف بپوشینید ( در صورتی که امکان اون وجود داشته باشه ) . دیوارهای گچی برای کار خوبن اما خیلی زود کنده میشن و ممکنه بعد از یکی دو ماه یه دیوار سوراخ سوراخ با طرحی که اصلا معلوم نیست چیه باقی بمونه . اگه دیوارتون بلوکیه و یا آجری و نیتونید اونو با سیمان سفید صاف کنید حتما اونو بشورید تا گرد و خاکش از بین بره . باید بگم که سطح کار شما خیلی توی نتیجه کار تاثیر داره . اما باز هم خلاقیت رو فراموش نکنید و یادتون باشه که هرچیزی که ممکنه الان به عنوان نقص ازش یاد میکنید وسیله ای برای اجرای خلاقانه کار شما بشه . مثلا دیوار آجری و بافت بخصوص اون و یا دیوارهای سنگی و برآمدگی های منحصر به فردش ... شما حتی میتونید روی در خونتون و یا روی زمین هم اجرای بسیار موفقی از یه گرافیتی داشته باشین به شرطی که اطرافتون رو خلاقانه نگاه کنید ! ... شما یه روش دیگه هم برای کار خوب و اجرا دارید و اون هم اینه که از طرح های چاپی و چسبوندن اونا رو دیوار وترکیبشون با رنگ های پیاده شده استفاه کنید . در این روش میتونید از انواع پارچه ٬ پلاستیک ٬ بنرهای چاپ شده ٬ استیکر ٬ کاغذهای رنگی و حتی تکه های چوب و ... استفاده کنید . دیگه نمیدونم چطوری بهتون بگم که خلاقیت میتونه کار شما رو کاملا متفاوت بکنه ...

    منتظر حرفای شما هستم و نظرهاتون درباره چندتا پست آخری که درباره گرافیتی بوده و اولین روش هنری نسبتا جدید که معرفی کردم .