kharesh

...

دوشنبه 11 آذر‌ماه سال 1387 ساعت 12:16

A1one

می شه خودتو معرفی کنی؟

« تنها » هستم. کارم و علاقه ام نقاشی کردن و اثر گذاشتن روی سطوح شهریه. ممکنه خیلی ها من رو یه خرابکار بدونن. من حرفی ندارم. خیلی هم خوشحال می شم اگه یه خرابکار به حساب بیام.  

 

چرا ''تنها'' رو به عنوان امضای هنریت انتخاب کردی؟

خوب زمانی که من شروع کردم هیچکس تو تهران گرافیتی نمیکشید. حتی میتونم راحت بگم که کم بودن کسایی که تو تهران با واژه گرافیتی آشنا بودن اون موقع به هر کی می گفتی گرافیتی، فکر میکرد داری از گرافیکی صحبت میکنی. سعی کردم دوستان و نقاشهایی که دور و برم می شناختم رو به این کار دعوت کنم. اما اکثرا بعد از اولین تجرب هایی که روی دیوار میکردن دیگه این کار رو تکرار نمیکردن. من موندم تنها ! از یک طرف هم حرف A و عدد 1 به عدد و حروف توی اسمم نمایش دهنده اولین نفر بودنم هم هست. فکر نمیکنم کسی با این جمله آخر مخالفتی داشته باشه ! 

 

چطور با هنر گرافیتی یا دیوارنویسی آشنا شدی؟

هیچ جوابی در حال حاضر براتون ندارم. اما باید بگم که سال ۱۳۸۱ اولین کارهام رو خیلی خیلی ساده از روی دیوار دانشکده و از ۱۳۸۲ به بعد روی دیوارهای شهری تهران شروع کردم. 

 

تو دانشکده چی خوندی؟ 

این رو اگه جواب بدم که ...  سال آخر از دانشکده اخراج شدم. برگه ابلاغ جرمم دستمه : تشویق و تحرک دانشجویان به اخلال. از همون موقع بود که فهمیدم مدرک گرفتن از این دانشگاهها فرقی با ریاکاری و دروغ پروری نداره! 

 

چرا کار گرافیتی می کنی؟

فکر میکنم خوبه مردمی که از خیابونها می گذرن با یک تصویر شخصی مواجه بشن. کار هر کی می خواد باشه. تصویر می تونه تاثیر بذاره. حتی یه تصویر خیلی کوچیک

 

چه مسائل یا موضوعاتی رو معمولا تو کارهات منعکس می کنی؟

اجتماعی، گاهی هم کاملا شخصی. مثلا از فیلترینگ اینترنت، اعدام دیکیتاتور و حر فهای جورج بوش گرفته تا اسم آهنگی که دوست دارم و عکس نویسنده یا نوازنده ای که بهش علاقه دارم.

 

تا حالا کارهات رو تو گالری های تهران نمایش دادی؟ یا دیوارهای شهر و فضای باز رو ترجیح میدی؟ 

این رو باید توضیح بدم که کار توی گالری دیگه هنر شهری نیست. یه هنر تصویریه توی گالری. هیچ اشکالی هم نداره. من هم کارهام توی گالری های مختلفی بوده، توی تهران هم امسال نمایش داده میشه اما این ها کار شهری نیستند؛ بلکه مجموعه آثار یک هنرمند شهری هستند یعنی کارهایی که روی بوم یا چوب هستند و در گالری نمایش داده می شن. قضیه کاملا متفاوته هنر شهری توی شهر اتفاق می افته اما هنر کلاسه شده میره توی گالری برای آدم های یکم مودب و یا مجموعه دارها و خریدارها. 

 

تو چه محله هایی میشه کارهاتو دید؟

کارهای قدیم من رو می شه تو دو شهرک آپادانا و اکباتان دید البته خیلی وقته که دیگه اونجا کار نمی زنم چون یه سری از دوستان « ظاهرا کم کار » کارهام رو خراب می کنن یا روش رنگ می کنن. چاهار راه ولی عصر و همینطور اطراف درب محلی که بهش می گن خانه فرهنگ صبا بیشتر می تونید ببینید.

 

به غیر از گرافیتی چه کار دیگه ای می کنی؟

کار های دیگه: چاپ دستی و تولید تی شرت. اجرای نقاشی دیواری. طراحی پوستر و مطالعه و آماده کردن یه کتاب خیلی کامل در باره گرافیتی به همراه یکی دو نفر از دوستان. 

 

میدونی هنر دیوارنویسی از کی تو ایران یا تهران شروع شده؟

اولین کسی که توی اینترنت کارش ثبت شده ظاهرا مربوط به سال ۱۹۹۹ است اسمش هم هستEscnce که سال هاست که دیگه توی ایران زندگی نمیکنه. قبل از اون هم نقاشی دیواری انقلابی و بعد از جنگ تحمیلی هستن که بعضی هاشون با گرافیتی همخونی دارن. اما این اتفاقات جدید از ۲۰۰۳ شروع شد و تقریبا هم زمان هم روی سایت کلاه استودیو منعکس شد. بعدها هم از ۲۰۰۵ ایران گرافیتی بلاگسپات راه اندازی شد که وبلاگ پر بیننده ایه. 

 

من تو وبلاگ یک گرافیتیست درباره ی جنبش زیرزمینی دیوارنویس های تهران خوندم. می تونی در این باره بیشتر توضیح بدی؟

جنبش زیر زمینی چیزی بود که اولین روزها روی دیوار، یا زیر نقاشی هام می نوشتم. چیزهایی مثل:

Underground Movement یا Kolahstudio underground Group

بعدتر هم دوستم ''رها'' وبلاگ جنبش زیرزمینی رو زد که خیلی هم پربیننده شد. کمی بعدتر هم دوستای دیگه ای که توی محل شروع به کار کردن از همین ترکیب استفاده کردن. تعدادی مقاله هم توی بخش هنر شهری سایت کلاه استودیو هست که بد نیست بخونید 

 

گرافیتی چقدر تو مردم و فرهنگ ایرانی جا افتاده؟

خوب تمام سعی من به شخصه و کلاه استودیو و وبلاگها و برنامه هامون اینه که از راه ایده دادن و ایجاد جریان های کوچک گرافیتی، تفکر نوگرایی رو بین برو بچه های همسن و جوون تر از خودمون رواج بدیم یا اون رو به شکلی به مردم نشون بدیم. به هر حال این ۵ سال داستانی داره! ما سعیمون اینه که هنر شهری هرچی بیشتر و بیشتر پا بگیره. بیست و دوم بهمن سال هشتاد و پنج هم یه طرحی رو با همکاری کلاه استودیو اجرا کردیم که ۱۸۰ تا برچسب از تمام دنیا جمع شد و ما تونستیم با همکاری دوستای دیگه اونها رو در حوالی چهار راه ولیعصر و میدان ونک بچسبونیم. همین کارهای کوچیک باعث اتفاق های خوب و قابل قبولی میشن به نظر من !

 

معمولا چه وقت هایی و کجاها رو برای دیوارنویسی انتخاب می کنی؟

معمولا سعی می کنم جایی رو انتخاب کنم که محل رفت و آمد مردم عادی باشه. گاهی اوقات توی روز کار می کنم اما بیشتر وقت ها نصفه های شب می زنم بیرون.

 

تا حالا شده حین کار بگیرنت؟

اخیرا یک بار فقط برام ترمز کردن که خیلی راحت غیب شدم یا شایدم خوش شانسم!

 

تو ایران برای دیوارنویسی جریمه هم می کنن؟

فعلا که نه!

 

دخترا هم علاقه ای به این هنر نشون میدن؟

بله. سالومه، که خواننده ی رپ هم هست. چند نفر دیگه هم هستن که مطمئنن علاقه ندارن اسمشون برده بشه. 

 

توی وبلاگت دیدم که کارهات تو جشنواره های جهانی مختلفی شرکت داشتن. تا به حال تو این نمایشگاه ها شخصا هم حضور داشتی؟

نه، حضور نداشتم.

 

چطور برخورد مردم با کارهات رو تجربه می کنی؟

با فروش اینترنتی آثارم و همینطور نظرات بینندگان وبلاگم.