kharesh

...

شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1387 ساعت 20:55

مصاحبه کلاه استودیو با بلو

بلو هنرمند اهل بلونیا در ایتالیا است.

او به خاطر شیوه ی کارتونی، فرار واقعی (سورئال) و معترضش در نقاشی دیواری شهرت دارد و همین طور در زمینه انیمیشن دست به تجربه های زیادی زده است آثار او بیشتر جنبه ی اجتماعی یا سیاسی دارند .

 

کلاه استودیو :شما در ایتالیا زندگی می کنید؟ چند سال می شه که کار و شروع کرده­اید؟ می­تونید برای ما وضعیت هنر شهری در ایتالیا را شرح دهید ؟

بلو : بله در ایتالیا زندگی می­کنم و ده سال است که گرافیتی را شروع کرده­ام. در ایتالیا تقریبا همه جا گرافیتی و امضاء به چشم می­خورد. در همه­ی شهرهای کوچک و بزرگ.

خوب در شهرهای بزرگ هر کسی به زبان شخصی خودش کار و تجربه می کند. یک دسته دنبال خلق ایده­های نو و راه­های جدید ارتباطی هستند و یک سری هم مثل یک اسباب بازی یا مد بهش نگاه می کنند. اون رو یک بازی باکلاس تصور می­کنند. امیدوارم یک روز این بازی هنر شهری تموم بشه.

کلاه استودیو : آثار شما ممنوع هستند یا آزادانه و با کسب اجازه نقاشی می کنید؟

بلو : قبلا بدون اجازه شبانه نقاشی می کردم البته همیشه ساختمانهای مترو که هم هست اجازه نمی­خواهد و می­توان آزادانه روی آنها نقاشی کرد. اما در حال حاضر معمولا یا روی سفارش­ها کار می کنم یا بطور رسمی و با اجازه.

کلاه استودیو : آیا سبک یا هنر خاصی رو الهام بخش آثارتون می دونید؟

بلو : من کارم را به خاطر علاقه به گرافیتی و کمک آغاز کردم. این پیش زمنیه اصلی من بود. اما کلا آثار هنری را دوست دارم و عاشق انیمیشن هستم.

کلاه استودیو : ظاهرا در حال تور در کشورهای آمریکای لاتین با نام – مگوبینکا -

هستید، چرا این کشورها رو انتخاب کردید؟ نظرتون در مورد مردم اونجا چیه ؟

بلو : من دنبال ریشه های نقاشی دیواری و هنر مردمی بودم و آنجا هنر مردمی و خیابان نفسه، به خصوص توی آمریکای مرکزی. این چیزها در اروپا از بین رفته اما هنوز در آمریکای مرکزی از نقاشی دیواری برای تبلیغ استفاده می شه. ما به دنبال جای عالی برای نقاشی کردن می گشتیم و اینجا جای خوبیه.

کلاه استودیو : وسایل کار شما چی هستند؟ و چه طور نقاشی­هایی به این بزرگی می­کشید؟

بلو : من معمولاً از دو رنگ سفید و مشکی حلال درآب استفاده می کنم و یک غلطک و چند عدد قلمو. معمولاً طرحم را با یک چوب پنبه بلند که سر آن قلمو بسته شده کشیده و بعد اجرا می­کنم. گاهی اوقات هم اگر لازم بشه از داربست موقت یا حتی بالابر مکانیکی استفاده می کنم.

کلاه استودیو : آیا از هنر پول در می­آوری و آیا از این امکان راضی هستی؟

بلو : در حال حاضر که با در آمد نقاشی­ هایم زندگی می ­کنم. طراحی هایم را می فروشم و در آمدش را برای زندگی و کارم خرج می­کنم. فقط سعی می کنم از سفارشهای تبلیغاتی و شرکتی دوری کنم که علاقه­ای به آنها ندارم. من به لحاظ مالی مایه دار نیستم اما تو شادی یه میلیونرم.

کلاه استودیو : دنیای امروز رو چطور می بینید؟ به نظر من توی نقاشی هاتون این را تصویر می کنید ولی میشه تو کلام هم برامون شرح بدید؟

بلو : درست می گی. نقاشی­ها حرفهای بیشتری از کلمه ها دارن. من سعی می کنم جوری زندگی کنم که خشونتم به کسی لطمه نزنه. من دارم دو تا چیز خطرناک توی دنیا می­بینم. ترس و وحشت.هر کسی رو می­شه با ایجاد این احساس تحت کنترل در آورد به خصوص توی این زمونه تاریخی.

کلاه استودیو : حرف و نظری برای کسانی که دارن توی جاهایی که هنر شهری تازه پا گرفته، کار می­کنند داری؟

بلو : هنر شهری وجود خارجی نداره. فقط شما و جهان بیرون وجود دارید. کاری رو که دوست دارید به بهترین شکلش انجام بدید و در مورد کاری که می­کنید فکر کنید.

کلاه استودیو : خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتید و پاسخ دادید. چیز دیگه­ای هم هست؟  

بلو : وقتتون رو با خوندن این چند تا کلمه آخر هدر ندهید. 

 

سایت بلو : www.blublu.org 

  

 

نمونه کارهای بلو   

 

 

 

 

 

  

 

Drawing